جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨ - 
منو اصلی
صفحه اصلي > درباره ما > تاریخچه مرکز 
 
 

مركز تحقيقات اخلاق و حقوق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

روز سه‌شنبه پانزده اسفند سال هشتادوپنج  به طور رسمي گشايش يافت.

 

 این مرکز با تمرکز بر دو مقوله «آموزش» و «پژوهش» در گستره پزشکی، به مسائل «اخلاقی»، «حقوقی» و «فقهی» می پردازد و موضوعات عرصه پزشکی را در این    زمینه مورد کنکاش و مداقه قرار می دهد. در این راستا، این مرکز در پنج گروه «اخلاق پزشکی»، «حقوق پزشکی»، «فقه پزشکی»، و «پزشکی قانونی» فعالیت خود را آغاز نموده و با بهره گیری از اندیشمندان و صاحب نظران این عرصه اهداف خود را دنبال می کند.

از مهمترین اهداف کلان مرکز، ارتقاء دانش نظری جامعه پزشکی در حوزه های اخلاق، حقوق، تاریخ و فقه پزشکی است. افزایش آگاهی و تغییر نگرش و بهبود عملکرد کارکنان نظام سلامت، پرورش  نیروی پژوهشگر در زمینه فعالیتهای مرکز، جذب دانشجوی داخلی و خارجی در رشته های اخلاق زیست پزشکی، حقوق پزشکی، اخلاق زیستی، فقه پزشکی، الهیات پزشکی، تاریخ پزشکی، توسعه همکاری با مجامع بین المللی و دانشگاههای داخلی و خارجی در حوزه های یادشده و ارتقاء جایگاه علمی پژوهشی مرکز نیز در زمره اهداف کلان این مرکر می باشد.

انجام پژوهشهای بنیادی و کاربردی، آموزش جامعه در حوزه های پنجگانه فعالیتهای مرکز، اطلاع رسانی و انتشار نتایج پژوهشهای انجام شده، ارائه مشاوره به سیاستگذاران دانشگاه و نظام سلامت و ... از زمره این رسالتها می باشد.

دستیابی به اصولی همچون رعایت موازین اخلاقی در نظام سلامت، حفظ کرامت انسانی و کمک به استقرار عدالت ، ایجاد زمینه مناسب برای جذب نیروهای نخبه و متخصص درحوزه فعالیتهای مرکز، ایجاد زمینه مناسب برای نوآوری و خلاقیت، گسترش روابط با مراکز و مؤسسات داخلی، توسعه روابط بین المللی مرکز، افزایش تعداد مقالات منتشر شده از سوی اعضای هیأت علمی و پژوهشی مرکز سرلوحه برنامه های مرکز می باشد.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.