جمعه ٢٦ مهر ١٣٩٨ - 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 322112
 بازدید امروز : 114
 کل بازدید : 1273736
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1394/07/04
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

در اسلام حقوق بشر از حقوق کودک آغاز می‌شود

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: در اسلام حقوق بشر از حقوق کودک آغاز می‌شود و در آموزه های و اندیشه های دینی بر حقوق کودک تاکید شده است و برای آن ساز و کارهای اجرایی و برنامه هایی تدوین شده است.

 

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه کنفرانس منطقه ای حقوق کودک با شعار «عدالت برای کودکان و نوجوانان»، افزود: ساز و کارهای لازم برای تحقق حقوق کودک در کشور تهیه شده است و ١۶ دستگاه اجرایی در شورای هماهنگی حقوق کودک عضو هستند. شورای هماهنگی حقوق کودک وظیفه سیاست گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی و پایش حقوق کودک را برعهده دارد.
وی اظهارداشت: در قانون اساسی، قوانین عادی، اسناد بالادستی، برنامه های توسعه حقوق کودک به رسمیت شناخته شده و از اهمیت خاصی برخوردار است همچنین وظایفی برای دستگاه‌های مختلف و نهادهای مدنی در نظر گرفته شده و یکی از افتخارات ما این است که اندیشه های والا به سیاست و برنامه تبدیل شده است هر چند در اجرا با چالش های مواجه هستیم.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ادامه داد: در اسلام حقوق بشر از حقوق کودک آغاز می‌شود و در آموزه های و اندیشه های دینی بر حقوق کودک تاکید شده است و برای آن ساز و کارهای اجرایی و برنامه هایی تدوین شده است.
عباسی تصریح کرد: حقوق کودک در همه جوامع دارای جایگاه ممتازی است. در جامعه ما رنگ و بوی عواطف و احساسات نسبت به کودکان برجسته است و باید تلاش کنیم تا این نگاه به نگاه حق مدار تبدیل شود تا آینده روشن تری را برای کودکان تصور کنیم.

*
کودکان نباید کار کنند
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهارداشت: کودکان حق برخورداری از خانواده، آموزش، تفریح، زندگی شایسته و مبرا بودن از جنگ، خشونت و حق کار نکردن دارند و این حقوق از حقوق ذاتی کودکان است که باید آنها را به رسمیت بشناسیم و در جهت احقاق آنها گام برداریم.
عباسی خاطرنشان کرد: در جامعه آنجا که حرف از کودک می شود همه به صحنه می آیند و ایران جزء اولین کشورهایی است که به کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل پیوسته است.
معاون وزیر دادگستری اظهارداشت: وزارت دادگستری وظیفه اجرای حقوق کودک را برعهده ندارد اما وظیفه نظارت و پایش بر تحقق این حقوق برعهده این وزارتخانه است.
عباسی اضافه کرد: سیاست دولت حمایت از سمن ها و نهادهای مردمی است و امید است با تصویب سند ملی حقوق کودک همزمان در افق ۱۴۰۴ کودکان ما جایگاه شایسته خود در کشور را پیدا کنند.
کنفرانس بین‌المللی منطقه ای حقوق کودک امروز چهارشنبه- با شعار «عدالت برای کودکان و نوجوانان» با حضور سید علیرضا آوایی، وزیر دادگستری، معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان، فیلیپ جفه، عضو کمیته حقوق کودک سازمان ملل، ویل پارکز، رئیس دفتر نمایندگی یونیسف در تهران و جمعی از استادان، اندیشمندان، صاحبنظران و کارشناسان حقوق کودک برگزار می شود. این کنفرانس تا روز جمعه نهم آذر ادامه دارد.
۳۰ نفر از قضات، مسئولان حوزه کودک و نمایندگان کشورهای لبنان، افغانستان، پاکستان، قزاقستان، آذربایجان، روسیه، سوئیس، فلسطین و اردن در این کنفرانس سه روزه حضور دارند.
هدف از برگزاری این کنفرانس، ارائه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق کودک، ایجاد زمینه تعامل و هم اندیشی بین اندیشمندان و صاحبنظران حوزه حقوق کودک، آموزش حقوق کودک به نمایندگان کشورهای شرکت کننده و تبادل تجربه در زمینه حقوق کودک است.
این کنفرانس با همکاری و مشارکت معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور خارجه، موسسه بین المللی سرزمین ابنا بشر سوئیس، انجمن علمی حقوق کودک ایران و دستگاه های عضو شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، دانشگاه ها و مراکز علمی برگزار می شود
.

 

روابط عمومی مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی


٢٠:٤٠ - پنج شنبه ٨ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٨٣٦    /    تعداد نمایش : ١٩٠پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.