چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨ - 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 331813
 بازدید امروز : 362
 کل بازدید : 1298337
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1394/07/04
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی در همایش حقوق سلامت زنان:

توجه به حقوق زنان نقش مهمی در ارتقای سلامت خانواده و جامعه دارد

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: توجه به حقوق زنان نقش مهمی در ارتقای سلامت خانواده و جامعه دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل در جلسه افتتاحیه همایش ملی حقوق سلامت زنان با گرامی داشت هفته ملی سلامت زنان تأکید کرد: زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و سلامت آنان زیربنای سلامت خانواده ها و جوامع است و مشکلات آنان بر سلامت جسمی و بویژه سلامت روان خانواده، جامعه و نسل های بعدی تأثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: عوامل بیولوژیکی، اجتماعی، فرهنگی، مشکلات اقتصادی و تأثیر آن ها بر سلامت زنان، قانونگذاران را ملزم به توجه ویژه به وضعیت بهداشتی و سلامتی زنان می کند. سلامت با همه جوانب آن از حقوق اولیه انسانی است . سلامت زنان نقش مهمی در ارتقای سلامت خانواده و جامعه دارد. به همین جهت حمایت از این حق و تأمین سلامت بیولوژیکی، روانی و اجتماعی زنان از وظایف اصلی دولت ها محسوب می شود .
عباسی در ادامه افزود: بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامتی صرفاً به معنای فقدان بیماری و معلولیت نیست بلکه وجود رفاه و آسایش کامل جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی به معنای سلامت است.
وی با استناد به اصول مختلف قانون اساسی بخصوص اصل بیست و یکم و بیست و نهم برخورداری از حق تأمین اجتماعی، بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی و بیمه همگانی را از جمله حقوق بنیادیـن آحـاد جامعه بویژه زنان برشـمرد که در تمامی جهات آن با رعایت موازین اسلامی باید تأمیـن گـردد.
عباسی در خاتمه افزود: منشور حقوق شهروندی نیز در مواد مختلف از جمله مواد ۳، ۹۰ حق بر سلامت زنان را به رسمیت شناخته و توجه به آن را از ضرورت های اساسی می داند.

 
 

روابط عمومی مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی


١١:٥٣ - سه شنبه ١ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩٢٩٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٨پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.