جمعه ٢٦ مهر ١٣٩٨ - 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 322101
 بازدید امروز : 95
 کل بازدید : 1273717
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1394/07/04
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفتگو با خبرگزاری ایرنا مطرح شد:

ساماندهی کودکان کار اولویت وزارت دادگستری در سال 97 است

دکتر محمود عباسی -رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به شعار سال 97 مرجع ملی حقوق کودک با عنوان «حمایت اجتماعی از حقوق کودکان کار و خیابان» گفت: ساماندهی کودکان کار و خیابان اولویت وزارت دادگستری در سال ۹۷ است.

 

محمود عباسی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی ایرنا افزود: حمایت اجتماعی از حقوق کودکان کار و خیابان به عنوان اولویت در دستور کار همه دستگاه های اجرایی به ویژه وزارت رفاه قرار گرفته است و قرار است تا پایان سال 97 کودک کار و خیابان نداشته باشیم .

وی ادامه داد: برنامه قطعی و مسلم این است که جد و جهاد مضاعفی را به کار بندیم تا در پایان امسال بتوانیم این موضوع را در سراسر کشور مدیریت کنیم .

عباسی اظهار داشت: انتخاب موضوع و شعار سال با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی است بنابراین موضوعی که به عنوان اولویت در شورای هماهنگی تصویب و به آنها ابلاغ می شود باید پیگیری و هر سه ماه به دبیرخانه مرجع گزارش داده شود .

دبیر مرجع ملی حقوق کودک خاطرنشان کرد: شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک متشکل از 16 نهاد متولی است و سه نماینده از تشکل های مردم نهاد در این شورا حضور دارند و در واقع مرجع ملی حقوق کودک مجری حقوق کودکان در کشور نیست بلکه مسئولیت سیاستگزاری، برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و پایش حقوق کودک را برعهده دارد .

عباسی اظهار داشت: شورای هماهنگی مرجع ملی حقوق کودک بر اساس گزارش دستگاه های اجرایی، استان ها و وزارتخانه های مربوطه در راستای تحقق شعار سال قرار است. دستگاه های موفق و دستگاه هایی که به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل نکرده اند به مسئولان و مردم معرفی کند .

 

دبیر مرجع ملی حقوق کودک خاطرنشان کرد: محل استقرار کمیته ساماندهی کودکان کار و خیابان در وزارت رفاه قرار دارد و آن وزارتخانه و به تبع آن سازمان بهزیستی در سراسر کشور، وظیفه رسیدگی به امور این کودکان را برعهده دارد و مقرر شده است با همکاری سازمان ها و دستگاه های دیگر، ساماندهی کودکان کار و خیابان پیگیری شود .

وی افزود: از اواخر سال گذشته جلساتی با استاندار و فرماندار تهران در مورد این موضوع داشتیم و برنامه هایی برای پیگیری وضعیت کودکان کار و خیابان و ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفته است .

دبیر مرجع ملی حقوق کودک یادآور شد: سال 96، موضوع آموزش کودکان و جلوگیری از انسداد تحصیلی شعار سال بود و بر آموزش همگانی و کارویژه های آموزش برای کودکان تاکید شد و اقدامات موثری از سوی وزارت آموزش و پرورش و سایر نهادهای متولی در این زمینه انجام شد .

عباسی خاطرنشان کرد: برخی استان ها از جمله استان آذربایجان شرقی تجربیات موفقی در ساماندهی کودکان کار و خیابان و متکدیان دارند و باید این تجربه های ارزشمند در سایر نقاط کشور هم مورد استفاده قرار گیرد .

عباسی یادآور شد: از سال 94 با هماهنگی دفاتر امور زنان و خانواده وزارت کشور، مراجع متناظر استانی حقوق کودک در سراسر کشور ایجاد شده است به طوری که دفاتر امور زنان و خانواده در استانداری ها به عنوان کارگروه حقوق کودک هم عمل می کنند .

دبیر مرجع ملی حقوق کودک خاطرنشان کرد: کودکان سازندگان آینده جامعه هستند و با توجه به جمعیت 23 میلیونی کودکان کشور و اینکه یک چهارم از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، باید تدابیر لازم برای حمایت و ارتقای حقوق آنان مورد توجه قرار گیرد .

عباسی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در سال 1372 به پروتکل کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد پیوست. در سال 1388 این موضوع به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از آن در سال 1389 با مصوبه هیات وزیران، مرجع ملی حقوق کودک در وزارت دادگستری تشکیل شد .

رئیس مرجع ملی حقوق کودک وزیر دادگستری است و دبیر این مرجع یکی از معاونان یا مشاوران وزیر دادگستری انتخاب می شود که اکنون معاون حقوق بشر و امور بین الملل این مسئولیت را برعهده دارد.

 

روابط عمومی   مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی


٠٨:٥٧ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٢٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٢پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.