چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨ - 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 296498
 بازدید امروز : 330
 کل بازدید : 1298305
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1394/07/04
صفحه اصلي > آرشيو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کودک‌همسری نتیجه قانون ‌گریزی و اخلاق گریزی است

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری نهمین‌ کنفرانس تخصصی حقوق کودک به میزبانی ارومیه و در محل سالن‌ همایشهای استانداری آذربایجان‌ غربی برگزار شد.

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در این‌ همایش ضمن‌ تسلیت فرارسیدن ماه محرم و ایام اقامه عزای حسینی، با اشاره به اینکه بر رعایت‌ کرامت کودکان در آموزه های قرآن و اهل بیت علیهم السلام تاکید شده گفت: وضعیت ناگوار برخی کودکان در جامعه نتیجه عملکرد ضعیف برخی‌ مسوولان است که باید مورد پیگرد قرار‌ بگیرند.
عباسی بر زمین‌ ماندن قوانین مترقی حوزه کودکان را مایه تاسف بر شمرد و از عدم‌ تناسب حجم فعالیتها و مشکلات حوزه کودکان با بودجه تخصیصی انتقاد کرد.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به تشکیل مراجع متناظر استانی‌ مرجع در استانها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه فعالیتهای خوبی توسط مراجع متناظر صورت‌ گرفته اظهار داشت: حجم فعالیتهای صورت گرفته در حد انتظارات و متناسب با مشکلات موجود نیست و سعی داریم‌ با برگزاری کنفرانسهای استانی ضمن برآورد و شناسایی چالش ها، نسبت به ارائه راهکار و هم فکری و هم افزایی دست اندرکاران این‌ حوزه اقدام‌ کنیم.
  عباسی یکی‌ از رسالتهای کنفرانسهای‌ استانی‌ را رساندن صدای کودکان‌ به‌ گوش جامعه و مسوولان اعلام کرد و گفت: جامعه و نهادهای برآمده از آن دست‌ معجزه ای برای رفع آسیب های اجتماعی حوزه‌ کودکان هستند.
عباسی ساماندهی کودکان‌ کار‌ و خیابان‌ را مغایر با جمع آوری آنها دانست و با اشاره به اینکه معنی‌ ساماندهی بازنگشتن‌ کودک‌ به خیابان‌ است گفت: در موضوع کودک‌همسری، برخی تلاش دارند موضوع ممانعت از ازدواج کودکان را موضوعی ضد دینی قلمداد کنند که می‌بایست این‌ مساله با درایت علمای دینی مرتفع و تبیین‌ شود
.
عباسی بروز پدیده کودک‌همسری را نتیجه گریز از قانون و بی اخلاقی برشمرد و‌ گفت: با توجه به قانون که صراحتا ازدواج زیر سن ۱۳ سال را بدون‌ اجازه دادگاه ممنوع می داند اظهار داشت: چگونه و بر اساس چه معیار و منطقی می توان‌ مسوولیت زندگی و همسری را بر عهده یک‌ کودک ۱۲ ساله گذاشت؟ مصوبه شورای‌ نگهبان اعلام‌ می دارد که نباید بدون صدور حکم رشد ازدواج صورت بگیرد و این‌ مساله با بخشنامه و دستورالعمل قابل حل نیست و نیازمند فعالیت فرهنگی است.

 


٠٨:٥٤ - يکشنبه ٧ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣١٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٨پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.